Selenium ile veri toplama: Seçim verileri

İnternette pek çok veri var; ama bu verilerin hepsine aynı kolaylıkla ulaşılamıyor. Bazı web hizmetleri bir API aracılığıyla kolay bir erişim ara yüzü sunuyorlar. Ancak bazılarında, verinin bütününe erişmek için uzun süren zahmetli işlemler, ardarda menü seçimleri, bitmek bilmez tıklamalar gerekiyor. Bu yazının konusu, tarayıcıda elle yaptığımızda çok zahmetli, ama rutin olan işlemleri otomatikleştirmemizi sağlayan Selenium paketi. Bu paketi kullanarak Yüksek Seçim Kurulu’nun Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi‘ne bağlanacağız ve 24 Haziran 2018 seçimlerinin bütün sonuçlarını bilgisayarımıza nasıl kaydedeceğimizi göreceğiz.

Bu uzun rehberde YSK’dan bütün sandık verilerini otomatik olarak çekecek bir Python programını adım adım oluşturacağız. Programın nihai halini GitHub depomda bulabilirsiniz. Python’un acemisiyseniz bile bu programın ne yaptığını anlayabilirsiniz. Takıldığınız yerlerde Python Programlamaya Giriş dizimizdeki yazılara bakabilirsiniz.

Selenium Hakkında

Selenium (tam adıyla Selenium Webdriver), web sitelerinin otomatik olarak test edilmesi için hazırlanmış bir yazılım paketi. Java, JavaScript, C#, Python, Ruby, PHP ve Perl ile beraber kullanılması mümkün. Bu yazıda Python için hazırlanmış arayüzünü kullanacağız.

Selenium bir çok marifeti olan büyük bir paket. Tarayıcıda elle yaptığınız her işlemi (form doldurma, menü seçimi yapma, bağlantıya tıklama, dosya indirme,…) Selenium’la otomatik olarak yapmanız mümkün. Burada her özelliğini ayrıntılı olarak anlatmayacağız. İlgili sayfalardaki belgelerden ayrıntılı bilgi alabilir, örnekleri inceleyebilirsiniz. Buradaki örneğimizden sonra kendi istediğiniz başka bir siteye erişimi otomatize ederek bilginizi genişletebilirsiniz.

Bununla beraber, bütün sitelerin otomatik erişime sıcak bakmadığını aklınızda tutun. Sitelerin kullanım şartları içinde “robotlara” izin verilip verilmediğine dair bilgi mevcuttur. Site sahibinin izin vermediği bir şeyi yapmamaya çalışın, yoksa IP adresinizin engellenmesi mümkündür. Dahası, çok hızlı ve sık olarak komut göndermeyin. Bu, özellikle küçük web sunucularının tıkanmasına, başka kullanıcılara hizmet verememesine sebep olabilir. Sizden bir DOS saldırısı geldiği izlenimi edinilirse erişiminizin engellenmesi söz konusu olabilir.

YSK sitesinden veri alma –  otomasyonsuz

Web sitelerinden veri almanın otomasyonu, sayfanın yapısının ayrıntılarına bağlı olacaktır ister istemez. Nereye tıklayacağımızı, neyi seçeceğimizi önceden biliyor olmalıyız. Bu yüzden, önce bu sorgulamayı elle yapalım ve siteyi tanıyalım.

Adımlar şöyle:

 1. Tarayıcımızı açalım ve https://sonuc.ysk.gov.tr adresine yönlendirelim.
 2. “CUMHURBAŞKANI VE 27.DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMİ” yanındaki radyo düğmesini seçelim ve sağ alttaki “Tamam” düğmesine tıklayalım.

  Tam boy görmek için resme tıklayın.
 3. Milletvekili seçimi sorgu sayfası açılacak. Eğer cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarına gitmek istiyorsak sağ yukarıdaki bağlantıya tıklayabiliriz. Şimdilik MV seçimlerinde kalalım.
 4. “Sandık Türü” radyo düğmeleri içinden uygun olanını seçelim. Şimdilik “Yurt İçi Sandık” kalsın.
 5. “Seçim Çevresi Adı” menüsünden “ADANA” seçelim.
 6. “İlçe Seçim Kurulu Adı” menüsü bir önceki seçimimize bağlı olarak değişecek. “ALADAĞ” seçelim.
 7. “Sorgula” düğmesine tıklayalım. Aşağıda, seçilen ilçedeki bütün sandıklara ait verilerin sıralandığı bir tablo çıkacak.
 8. Bu tabloyu bir dosya halinde indirmek için “Tabloyu Kaydet (Excel)” düğmesine tıklayalım.
 9. Bir onay uyarısı çıkacak. “Kabul Ediyorum”a tıklayalım.
 10. Çıkan dosya kaydetme diyaloguyla dosyayı kaydedelim.

Bu on adım, sadece bir tek seçim çevresindeki tek bir ilçe kurulu için yapılan işlem. Binden fazla ilçe kurulu var; üstüne cezaevi sandıkları, gümrük kapısı sandıkları, ve yüzlerce dış temsilcilikteki sandıklar var. Aynısını cumhurbaşkanlığı seçimi için de tekrarlamamamız gerekecek. Elle altından kalmak imkansız değil, ama sıkıcı ve zaman alıcı. İşlemi otomatik hale getirmek en doğrusu.

Adımları otomatikleştirme

Genel olarak tarayıcı otomatikleştirme işlemi sayfanın tasarımına ve içindeki elemanlara bağlıdır. İlgili sayfayı açar, ilgilendiğimiz sayfa elemanlarını (bağlantı, düğme, form, …) tespit eder, ve yapılması gereken işlemi (tıklama, bilgi çekme, formu doldurma, …) yaparız.

Elemanları tespit etmek için Selenium birkaç değişik yöntem sunar. Elemanları “id” özellikleriyle, isimleriyle, bağlantı metniyle, XPath ile, veya tagler ve CSS özellikleriyle tespit edebilirsiniz. Sayfanın tasarımına ve elemanın özelliklerine göre bunların bazıları daha elverişli olabilir.

Bu yöntemlerin her biri, açtığınız sayfanın iç tasarımına dair bilgiye ihtiyaç duyar. Elemanların id kodları, isim özellikleri, XPath yapısı, sayfanın tarayıcıda görüntülenen haline bakarak anlaşılamaz. Bu bilgiler için tarayıcınızda bulunan web geliştirme araçlarına ihtiyaç duyacaksınız.

Bunun nasıl yapıldığını görmek için yukarıda listelediğimiz adımlardan ilk ikisini basit bir şekilde otomatikleştirelim. Daha sonra daha fazla ayrıntı ekleyeceğiz.

Aşağıdaki komutlar bir Firefox penceresi açar ve ilgili URL’yi yükler.

from selenium import webdriver
ffox = webdriver.Firefox()
ffox.get("https://sonuc.ysk.gov.tr")

Burada ffox, tarayıcı nesnesine verdiğimiz değişken adı. Herhangi bir isim verebilirsiniz.

Pencereyi kapatmak için ffox.close() komutunu verebilirsiniz. Ama şimdilik açık tutalım.

Tam boy görmek için resme tıklayın.

Şimdi “Seçim Seçme Ekranı”na geldik. Burada 24 Haziran seçimlerine ait radyo düğmesini seçeceğiz. Bunun için, düğmenin üzerine sağ tıklayınca çıkan menüde “Inspect Element (Q)” seçeneğine tıklayarak, elemanın iç özelliklerine erişebiliriz.

Tarayıcımız “DOM and Style Inspector” penceresini açtığında, o düğmenin “id” özellik değerinin j_id114:secimSorgulamaForm:j_id117:secimSecmeTable:0:secimId olduğunu görüyoruz.

“id” özelliğini kullanarak radyo düğmesini tespit edelim, ve üzerine tıklama etkisi yaratacak komutu verelim.

secimbutton_id = "j_id114:secimSorgulamaForm:j_id117:secimSecmeTable:0:secimId"
secimbutton = ffox.find_element_by_id(secimbutton_id)
secimbutton.click()

Şimdi de “Tamam” düğmesine basma etkisi yaratacak komutları yazalım. Önceki gibi, sağ tıklamayla çıkan menüden “Inspect Element” seçerek “DOM and Style Inspector” penceresini açalım.

Buradaki bilgiye bakarak “Tamam” düğmesinin “id” özellik değerinin j_id114:secimSorgulamaForm:j_id144 olduğunu buluyoruz.

Bu “id”yi kullanarak tarayıcı nesnesi üzerindeki “Tamam” düğmesini program içinde tespit ederek tıklarsak, ilgili seçimin sorgu ekranına gideriz.

tamambutton_id = "j_id114:secimSorgulamaForm:j_id144"
tamambutton = ffox.find_element_by_id(tamambutton_id)
tamambutton.click()

 

Sonraki adımlara geçmeden önce bir duraklayalım, ve programımıza biraz sabırlı olmayı öğretelim.

Tarayıcıya beklemeler koymak

Yukarıdaki komutları bir betik dosyasına yazıp bir seferde çalıştırırsanız yüksek ihtimalle programınız “Böyle bir eleman bulunamadı” mealinde bir hata mesajı vererek sona erecek. Bunun sebebi ise tarayıcınızın webden bilgiyi indirip elemanları oluşturmasının nispeten uzun bir zaman alması. Bilgisayarınız sayfaya bağlanmanın hemen ardından 24 Haziran seçiminin radyo düğmesini arıyor; ama o eleman henüz ortaya çıkmış değil. Gerekli elemanların yüklenip sayfaya (DOM’a) eklenmesini beklememiz gerekiyor.

Bu beklemeyi sağlamak için Python’un time modülündeki sleep fonksiyonunu kullanarak programı sabit bir süre durdurmak akla gelebilir. Ama bu çok iyi bir yöntem değil. Sabit bir bekleme süresi bazı durumlarda lüzumundan fazla, bazen de yetersiz olabilir.

Bunun yerine, Selenium’daki bekleme mekanizmalarını kullanabiliriz. En basit yöntem olarak, web sayfasını açmadan önce

ffox.implicitly_wait(10)

komutunu verebiliriz. Böylece, tarayıcı nesnemiz belli bir elemanı tespit etmek ister de bulamazsa, hata mesajı vermeden önce 10 saniye boyunca tekrar tekrar bakar.

Bunun yanı sıra Selenium’da “explicit waits” tabir edilen, daha ayrıntılı bekleme şartları da kullanılabilir. Bir eleman mevcut olana kadar, ekranda görülebilir olana kadar, veya tıklanabilir olana kadar vs. beklemesini söyleyebiliriz. Ancak bu örnekte “implicit wait” işlemi bizim için yeterli.

Derli toplu bir çalışma masası

Bundan sonraki işlemlerimiz de Selenium komutları biçiminde olacak. Bu işlemleri üst seviye fonksiyonlar altına toplarsak kodumuz daha düzenli olur. Parçalara bölmek sayesinde işimiz kolaylaşır, ve hataları ayıklamak daha basit olur.

Şimdilik sorgulama sayfasındaki varsayılan ayarları kullanalım: Milletvekili seçimi ve yurtiçi sandık sorgulaması. Belli bir seçim çevresinde ve belli bir ilçe seçim kurulundaki sandık sonuçlarını içeren hesap tablosunu indirmek için aşağıdaki adımları atıyoruz.

1. Tarayıcı penceresini aç.
2. Sorgulama ekranına git.
3. İl seç.
4. İlçe seç.
5. Dosyayı indir.

İlk iki adımı yukarıda yapmıştık. Şimdi bunları birer fonksiyona dönüştürelim.

from selenium import webdriver
from selenium.webdriver.support.select import Select
from time import sleep

def başlat():
  ffox = webdriver.Firefox()
  ffox.implicitly_wait(10)
  ffox.get("https://sonuc.ysk.gov.tr")
  return ffox

def sorgulama_aç(ffox):
  secimbutton_id = "j_id114:secimSorgulamaForm:j_id117:secimSecmeTable:0:secimId"
  secimbutton = ffox.find_element_by_id(secimbutton_id)
  secimbutton.click()

  tamambutton_id = "j_id114:secimSorgulamaForm:j_id144"
  tamambutton = ffox.find_element_by_id(tamambutton_id)
  tamambutton.click()

Bu haliyle sorgulama_aç fonksiyonu sadece milletvekili seçimlerindeki yurt içi sandıkları sorguluyor. Bunu daha sonra genelleştireceğiz; şimdi bu sade haliyle ilerleyelim. Sonraki işimiz, sorgulama ekranındaki “Seçim Çevresi” menüsünden bir il seçmek. Web sayfasından bu elemanın “id” özellik değerini yukarıda gösterdiğimiz gibi buluruz. Elemanı tespit ettikten sonra Selenium’un Select işlemini kullanarak belirtilen ili seçeriz.

def secim_cevresi_seç(ffox, sc):
  id = "j_id49:j_id51:j_id111:cmbSecimCevresi"
  sleep(1)
  secim_cevresi = ffox.find_element_by_id(id)
  Select(secim_cevresi).select_by_visible_text(sc)

Bu fonksiyona sleep(1) ile bir saniyelik bir bekleme koyduk. Bu bekleme olmazsa, başta belirlediğimiz “implicit” bekleme komutuna rağmen bir hata çıkabiliyor. Web elemanı hazır olmasına rağmen, başka bir eleman tarafından maskelendiği için tıklanamıyor. Daha ileri bekleme yapıları kullanarak bunun etrafından dolaşmak mümkün; ama kodu basit tutmak istediğim için bu şekilde basit bir yama koymayı tercih ettim. Benzer beklemeleri, yine aynı sebeple, aşağıda birkaç kere daha kullanacağız.

Benzer şekilde, ikinci menüden istediğimiz ilçe seçim kurulunu seçecek fonksiyonu yazalım.

def ilçe_kurulu_seç(ffox, ik):
  id = "j_id49:j_id51:j_id123:cmbIlceSecimKurulu"
  sleep(1)
  ilçe_kurulu = ffox.find_element_by_id(id)
  ilçe_kurulu_select = Select(ilçe_kurulu)
  ilçe_kurulu_select.select_by_visible_text(ik)

Bu fonksiyonların tarayıcı penceresinin durumunu değiştirmekten başka bir iş yapmadıklarını akılda tutalım. Şimdi, belirlediğimiz seçim çevresi ve ilçe kuruluna ait sandık sonuçlarını barındıran dosyayı indirmek için gerekli düğmelere basalım.

def dosya_indir(ffox):
  sleep(1)
  xpath = "//input[@value='Sorgula']"
  sorgula_button = ffox.find_element_by_xpath(xpath)
  sorgula_button.click()

  sleep(2)
  xpath = "//input[@value='Tabloyu Kaydet (Excel)']"
  kaydet_button = ffox.find_element_by_xpath(xpath)
  kaydet_button.click()

  kabul_link = ffox.find_element_by_link_text("Kabul Ediyorum")
  kabul_link.click()

Burada web elemanlarını id özellikleriyle değil XPath kullanarak tespit ettik.

Yazdığımız bu fonksiyonları doğru sırada çalıştırarak, sözgelişi Adana’nın Aladağ ilçesinin verisini indirebiliriz. Seçim çevresi ve ilçe kurulu değerleri aynen menüde görüldüğü gibi verilmeli.

ffox = başlat()
sorgulama_aç(ffox)
secim_cevresi_seç(ffox, "ADANA")
ilçe_kurulu_seç(ffox, "ALADAĞ")
dosya_indir(ffox)

Bu komutlar çalıştırıldığında, bir sorun olmazsa, bağlantılar otomatik olarak tıklanacak, ve karşınıza dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi soran bir diyalog çıkacak.

Bu tabii istenmeyen bir duraklama. Her bir dosya için bir diyalog kutusuyla uğraşacaksak otomatikleştirmenin çok faydası yok. Tarayıcımızı, dosyaları diyalogsuz kaydetmeye ayarlamalıyız.

Diyalogsuz dosya kaydetmek

Dosyaları belirlenen bir dizine, bir diyalog kutusu çıkmadan otomatik olarak kaydetmek için, açtığımız tarayıcı penceresinin ayar tercihlerini değiştirecek satırlar ekleyebiliriz. Bunun için başlat fonksiyonunu şöyle değiştiririz:

dizin = "/home/kaan/secim2018/mv"
def başlat():
  profil = webdriver.FirefoxProfile()
  profil.set_preference("browser.download.folderList", 2)
  profil.set_preference("browser.download.manager.showWhenStarting", False)
  profil.set_preference("browser.download.dir", dizin)
  profil.set_preference("browser.helperApps.neverAsk.saveToDisk", "application/vnd.ms-excel")

  ffox = webdriver.Firefox(firefox_profile=profil)
  ffox.implicitly_wait(10)
  ffox.get("https://sonuc.ysk.gov.tr")
  return ffox

Eklediğimiz ayarlar yeni bir Firefox profili yaratıyor. Bu profildeki ayarlarla açılan tarayıcı, Excel dosyalarını hiç bir diyalog kutusu çıkarmadan otomatik olarak dizin değişkeninde belirtilen dizine kaydediyor. Bu ayarlar sadece bu programda açtığınız tarayıcı için geçerlidir; normalde kullandığınız Firefox ayarlarını etkilemez.

Seçim tipi ve sandık türü ayarı

Programımızın gelişim aşamalarında buraya kadar sandık tipini ve seçim türünü (milletvekili veya cumhurbaşkanı) değiştirmedik. Bu seçenekleri de programa bir dizi if-else ile ekleyebiliriz.

Dört sandık türü var: Yurt içi, cezaevi, gümrük, ve yurt dışı. Bunlar bir radyo düğmesine tıklayarak belirleniyor. Bu düğmelerin id değerlerini daha önceki gibi tarayıcımızın “Inspect” özelliğiyle belirleyip Selenium ile seçerek tıklayacağız.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sayfalarındaki elemanların id değerlerinin farklı oluşu. İki seçim türü için ayrı idler kaydetmeliyiz.

Programımızın başında seçim ve sandıktürü isimli iki değişken kullanarak sorgulama sayfasının ayarlarını yapacağız. Yukarıdaki fonksiyonlara seçim ve sandık türüne göre ilgili id değerini belirleyen birkaç satır ekleyelim.

Fonksiyonlarda küçük bir değişiklik yaparak, istediğimiz değerleri içeren bir sözlüğü parametre olarak vereceğiz. Global değişkenlerden kurtulmak programımımızın daha esnek olmasını sağlar.

Buna göre, programımızın yeni hali şöyle:

from selenium import webdriver
from selenium.webdriver.support.select import Select
from time import sleep

def başlat(params):
  # Parametre değerlerinin doğru olduğundan emin olalım.
  assert(params["seçim"] in ["mv","cb"])
  assert(params["sandık türü"] in ["yurtiçi","cezaevi","gümrük","yurtdışı"])

  # Dosyayı otomatik kaydetmek için profil ayarları
  profil = webdriver.FirefoxProfile()
  profil.set_preference("browser.download.folderList", 2)
  profil.set_preference("browser.download.manager.showWhenStarting", False)
  profil.set_preference("browser.download.dir", params["dizin"])
  profil.set_preference("browser.helperApps.neverAsk.saveToDisk", "application/vnd.ms-excel")

  # Firefox penceresi aç ve başlangıç sayfasına git.
  # Başka tarayıcılar kullanmak için Selenium belgelerine bakın.
  ffox = webdriver.Firefox(firefox_profile=profil)
  ffox.implicitly_wait(10)
  ffox.get("https://sonuc.ysk.gov.tr")
  return ffox

def sorgulama_aç(ffox, params):
  """Açılış sayfasında uygun seçimler yaparak ilgili sandık sorgulama sayfasını açar.
  Parametrelerde belirtilen seçim türü ve sandık türünü seçer."""

  seçim = params["seçim"]
  sandıktürü = params["sandık türü"]

  # 2018 seçimlerinin radyo düğmesine tıkla.
  secimbutton_id = "j_id114:secimSorgulamaForm:j_id117:secimSecmeTable:0:secimId"
  secimbutton = ffox.find_element_by_id(secimbutton_id)
  secimbutton.click()
  sleep(1)

  # "Tamam" düğmesine tıkla
  tamambutton_id = "j_id114:secimSorgulamaForm:j_id144"
  tamambutton = ffox.find_element_by_id(tamambutton_id)
  tamambutton.click()

  # Sandık sonuçları sorgulaması sayfası açılmış olmalı.
  # Gerekiyorsa CB seçimleri sorgulamasının linkine tıkla.
  if seçim == "cb":
    cblink = ffox.find_element_by_link_text("Cumhurbaşkanı Seçimi Sandık Sonuçları İçin Tıklayınız...")
    cblink.click()
    # Bu tıklama yeni bir pencere açar. Yeni pencereye geç, eskisini kapat.
    yeni_pencere = ffox.window_handles[1]
    ffox.close() # önceki pencereyi kapat
    ffox.switch_to_window(yeni_pencere)

  # "Sandık Türü" için uygun radyo düğmesinin ID değerini belirle.
  # Dikkat: MV seçimleri ve CB seçimleri için değerler farklı.
  if seçim == "mv":
    if sandıktürü == "yurtiçi":
      id="j_id49:j_id51:j_id96:sandikTuruRadio:0"
    if sandıktürü == "cezaevi":
      id="j_id49:j_id51:j_id96:sandikTuruRadio:1"
    if sandıktürü == "gümrük":
      id="j_id49:j_id51:j_id96:sandikTuruRadio:2"
    if sandıktürü == "yurtdışı":
      id="j_id49:j_id51:j_id96:sandikTuruRadio:3"
  if seçim == "cb":
    if sandıktürü == "yurtiçi":
      id="j_id50:j_id52:j_id97:sandikTuruRadio:0"
    if sandıktürü == "cezaevi":
      id="j_id50:j_id52:j_id97:sandikTuruRadio:1"
    if sandıktürü == "gümrük":
      id="j_id50:j_id52:j_id97:sandikTuruRadio:2"
    if sandıktürü == "yurtdışı":
      id="j_id50:j_id52:j_id97:sandikTuruRadio:3"

  sandik_türü_select = ffox.find_element_by_id(id)
  sandik_türü_select.click()

def secim_cevresi_seç(ffox, params, sc):
  seçim = params["seçim"]
  sandıktürü = params["sandık türü"]
  # Seçim çevresi, gümrük kapısı veya ülke seçimi yapan menünün id değeri
  if seçim == "mv":
    if sandıktürü in ["yurtiçi", "cezaevi"]:
      id = "j_id49:j_id51:j_id111:cmbSecimCevresi"
    if sandıktürü == "yurtdışı":
      id = "j_id49:j_id51:j_id148:cmbUlkeAdi"
    if sandıktürü == "gümrük":
      id = "j_id49:j_id51:j_id136:cmbGumruk"
  if seçim == "cb":
    if sandıktürü in ["yurtiçi", "cezaevi"]:
      id = "j_id50:j_id52:j_id111:cmbSecimCevresi"
    if sandıktürü == "yurtdışı":
      id = "j_id50:j_id52:j_id148:cmbUlkeAdi"
    if sandıktürü == "gümrük":
      id = "j_id50:j_id52:j_id136:cmbGumruk"
  sleep(1)
  secim_cevresi = ffox.find_element_by_id(id)
  Select(secim_cevresi).select_by_visible_text(sc)

def ilçe_kurulu_seç(ffox, params, ilçe):
  seçim = params["seçim"]
  sandıktürü = params["sandık türü"]
  # Seçim çevresinin alt bölümlerinin menüsünün id değeri.
  # Dikkat: Gümrük kapısının alt bölümü yoktur.
  if sandıktürü == "gümrük":
    return
  if seçim == "mv":
    if sandıktürü in ["yurtiçi", "cezaevi"]:
      id = "j_id49:j_id51:j_id123:cmbIlceSecimKurulu"
    if sandıktürü == "yurtdışı":
      id = "j_id49:j_id51:j_id160:cmbDisTem"

  if seçim == "cb":
    if sandıktürü in ["yurtiçi", "cezaevi"]:
      id = "j_id50:j_id52:j_id123:cmbIlceSecimKurulu"
    if sandıktürü == "yurtdışı":
      id = "j_id50:j_id52:j_id160:cmbDisTem"

  sleep(1)
  ilçe_kurulu = ffox.find_element_by_id(id)
  ilçe_kurulu_select = Select(ilçe_kurulu)
  ilçe_kurulu_select.select_by_visible_text(ilçe)

def dosya_indir(ffox):
  sleep(1)
  # "Sorgula" düğmesi tıklanabilir olana kadar bekle
  xpath = "//input[@value='Sorgula']"
  sorgula_button = ffox.find_element_by_xpath(xpath)
  sorgula_button.click()

  sleep(2)
  # "Tabloyu Kaydet (Excel)" düğmesinin id kodu
  xpath = "//input[@value='Tabloyu Kaydet (Excel)']"
  kaydet_button = ffox.find_element_by_xpath(xpath)
  kaydet_button.click()

  kabul_link = ffox.find_element_by_link_text("Kabul Ediyorum")
  kabul_link.click()
  # Dosya kaydı için biraz zaman ver
  sleep(3)

if __name__ == "__main__":
  parametreler = {
      "seçim" : "cb",
      "sandık türü" : "yurtdışı",
      "dizin" : "/home/kaan/secim2018/cb"}

  ffox = başlat(parametreler)
  sorgulama_aç(ffox, parametreler)
  secim_cevresi_seç(ffox, parametreler, "AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ")
  ilçe_kurulu_seç(ffox, parametreler, "Houston Başkonsolosluğu")
  dosya_indir(ffox)

  ffox.close()

Sırayla il ve ilçeleri taramak

Yukarıdaki programda seçim çevresi ve ilçe kurulu bilgilerini verdiğimizde ilgili dosyayı otomatik olarak indiriyoruz. Ama biz bütün seçim çevreleri ve bütün ilçe kurulları için işlemi tekrarlamak istiyoruz.

Önce, bütün seçim çevreleri üzerinden bir döngü kuracağız. Döngünün her adımında, elimizdeki seçim çevresine ait ilçe seçim kurulları üzerinden ikinci bir döngü oluşturacağız.

Seçim çevresi menüsündeki bütün seçenekleri bir listeyle elde etmek için Select nesnesinin options özelliğini kullanabiliriz. Menünün “id” özelliği verilmişse

secim_cevresi = ffox.find_element_by_id(id)
opts = Select(secim_cevresi).options
secim_cevresi_liste = [opt.text for opt in opts][1:]

komutlarıyla seçim çevresi isimlerini bir liste halinde elde ederiz. Aynısını ilçe seçim kurulu menüsü için de yapabiliriz. Birinci liste elemanı “Seçiniz” dizesi olduğu için dışarıda bıraktık.

Bir önceki bölümde yazdığımız fonksiyonlara ek olarak, seçim çevresi listesi ve ilçe seçim kurulu listesini veren iki fonksiyon yazalım. Gümrük sandıklarında ilçe kurulu listesinin bulunmadığını da hesaba katalım.

12 comments

 1. Gerçekten güzel bir çalışma elinize sağlık.Güncel, bize özgü(yabancı bir kaynaktan çevrilmemiş,klasik örneklerden değil) ve ihtiyaç duyulan ve bir çok veriye uygulanabilecek bir yöntem,tekrardan elinize sağlık.
  Benim sormak istediğim;
  1.hocam sonunda bahsetmiş olduğunuz bunca excel/csv dosyalarının nasıl birleştirileceği(ki sizde yazının sonunda vurgulamışsınız)?
  2.Diğeri de hocam bir üst aşamada birleştirildikten sonra ne tür analizler ve nasıl bir yöntemler sinsilesi ile bu değerli bilgilerden seçmen örüntüleri çıkarılabilir? Sandık bazında karşılaştırma,seçmen karşılaştırma…vb.
  Bilgisayar mühendisleri odasının yapmış olduğu ve yayımladığı bir rapor vardı ,medyadan takip edebildiğim kadarı ile.

  Bu konuda çalışma yapma şansınız olabilir mi?

  1. Pandas üzerinden hepsini birleştirebilirsin. Önce for döngüsü ve read_excel kullanarak hepsini okutabilirsin. Daha sonra dataframeleri birleştirirsen istediğini elde etmiş olursun

 2. Dosya İsimlerini Değiştirme

  https://code.jquery.com/jquery-3.3.1.min.js
  https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/4.0.0/js/bootstrap.min.js

  input[type=”file”] {
  cursor: pointer !Important;
  font: 300 14px sans-serif;
  color:#9e9e9e;
  }
  input[type=”file”]::-webkit-file-upload-button
  {
  font: 300 14px sans-serif;
  background: #009688;
  border: 0;
  padding: 12px 25px;
  cursor: pointer;
  color: #fff;
  text-transform: uppercase;

  }

  input[type=”file”]::-ms-browse {
  font: 300 14px ‘Roboto’, sans-serif;
  background: #009688;
  border: 0;
  padding: 12px 25px;
  cursor: pointer;
  color: #fff;
  text-transform: uppercase;
  }

  Dosya İsimlerini Değiştirme

  Resim yukle


  Resim yukle

  $(document).ready(function() {

  resim_goster();

  function resim_goster() {

  $.ajax({

  url: “goster.php”,
  success: function(e) {

  $(“#sonuc”).html(e);

  }

  });

  }

  //sayfama tıkladığımda hazır olduğunda çalışsın diyoruz
  $(“#coklu_resim”).on(“submit”,function(e) {

  //sayfa yenilenmesini önlemek için
  e.preventDefault();
  //değişkene atağım verimizi alıyoruz
  var isim = $(“#resim”).val();

  if(isim == “”){
  1
  alert(“bir resim secin”);

  //sayfamın yenilenmesini engelleme
  return false;

  }else {

  $.ajax({

  url: “yukle.php”,
  //dosya şeklinde göndermek için FormData olmalı
  // this olarak belirttiğimiz aslında coklu_resim id’ si olduğundan bu(this) diye belirttiğimizde otomatik algılayacaktır
  data: new FormData(this),
  type: “post”,

  //ContentType’nın otomatik olarak değişmesini engellemek için processData false yaptık
  processData: false,
  //İsteği önbellekte tutmamak için false yaptık
  cache: false,
  //içerik tiğinin değişmesini kapattık
  contentType: false,
  success:function(e) {
  alert(e);
  resim_goster();
  }
  });
  }
  });
  });

 3. 0){

  for($i = 0; $i prepare(“insert into uyeler set resim = :resim”);
  $query->execute([“resim” => $yol]);
  $ok = $query->rowCount();
  }

  if($ok){

  echo “resimler basarıyla yuklendi”;

  }else {

  echo “resim yuklenirken bir sorun olustu”;
  }
  }
  ?>

 4. Selenium hakkında hiçbiryerde bilgi bulamazken, böyle bir yazıyla karşılaştığımda çok sevindim 🙂
  taaa ki phyton u görünceye kadar 🙁 bu gibi bir çalışmanın excel vba üzerinden yapılması mümkünmüdür. Yönlendirebileceğiniz bir site varsa çok memnun olurum.

 5. Kaan Hocam merhaa ;
  Selenium hakkında hiçbiryerde bilgi bulamazken, böyle bir yazıyla karşılaştığımda çok sevindim 🙂
  taaa ki phyton u görünceye kadar 🙁 bu gibi bir çalışmanın excel vba üzerinden yapılması mümkünmüdür. Yönlendirebileceğiniz bir site varsa çok memnun olurum.

  1. Selenium Java veya C# ile de kullanılabilir, ama Excel VBA ile aynı iş yapılabilir mi bilmiyorum. Excel böyle büyük işlere pek uygun bir sistem değil.

 6. Kaan Selam,

  Neden bu paketi kullanmalıyız? Elimizle seçip veriyi indirebiliyoruz. Bu bize nasıl bir fayda sağlar. Yoksa kodların ve açıklamaların çok güzel ancak bu şekilde yaşayan bir sistem kurulamaz. Sen ne dersin?

  Tşk

  1. Bin küsur sandık sonucunu elinizle tek tek indirmeyi denediğiniz anda sorunuzun cevabını alacaksınız.

 7. Merhabalar,
  YSK’nın sitesinde tasarım değişikliği olmuş. Bu nedenle kodlar eski formatta kalmış. Bir güncelleme yapılabilir mi?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.